جستجو

منطقه 4 تهران

منطقه چهار شهرداری تهران در شمال شرقی تهران واقع است و به جهت همسایگی با لویزان و پارک جنگلی سرخه حصار و همچنین دوری از مرکز شهر تهران، آب و هوای نسبتا خوبی دارد.

منطقه 4 تهران
منطقه 4 تهران

منطقه چهار تهران

منطقه 4 شهرداری تهران با جمعیتی حدود 800 هزار نفر در شمال شرقی تهران و در همسایگی مناطق 3،1 و 8 تهران قرار گرفته است. در شمال شرقی این منطقه، سد لتیان و لواسانات و جنوب شرقی آن پارک جنگلی سرخه حصار میباشد.

در گذشته منطقه 4 تهران زمین های کشاورزی، باغ و منطقه ای ویلایی و تفرجگاهی برای ثروتمندان دوران قاجار و پهلوی بوده است. کانون های سکونتی اولیه در این منطقه ، در محدوده های نارمک شمالی و تهرانپارس در دهه ٤٥-٣٥ شکل گرفت و به تدریج توسعه یافت و طی سال های ١٣٣٠ تا ١٣٥٠ بافت های مدرن در نارمک و تهرانپارس و به موازات آن کارگاه های صنعتی و کارخانه های واقع در شرق منطقه به شکل سطوح گسترده صنعتی به وجود آمد.

ویژگی های منطقه 4 تهران

حال در این مقاله میخواهیم به معرفی محله های منطقه 4 شهرداری تهران بپردازیم.

محله های منطقه 4 تهران

حکیمیه

حکیمیه محله ای قدیمی در شمال شرقی و منطقه 4 تهران است. این محله در انتهای منطقه 4 قرار دارد و از شرق به محدوده جاده دماوند منتهی میشود. با اینکه برج و ساختمان ‌های بلندی در سال های اخیر در این محله ساخته شده است اما همچنان وجود بسیاری از خانه ‌های قدیمی در این منطقه, بافت قدیمی آن را حفظ کرده اند. در گوشه و کنار این محله، خانه‌های ییلاقی و ویلاهای دهه ۳۰ به چشم می‌خورد. حکیمیه با اینکه از شرقی ترین محله های شهر تهران است اما از طریق بزرگراه های بابایی و زین الدین دسترسی نسبتا آسانی به مرکز شهر دارد.

نقشه گوگل - حکیمیه

شمیران نو

شمیران نو یکی از محله های قدیمی در شمال شرق تهران میباشد که از شمال به جنگل لویزان، از جنوب به خیابان شهید صبوری، از غرب به دیوار نیروی دریایی و از شرق به نارمک شمالی وخیابان هنگام محدود می‌شود. در گذشته این محله تفرجگاه افراد مرفه بشمار میرفت و همچنان هم ساختمانها، خیابان ها، کوچه ها و بافت قدیمی آن پای برجاست، که مشکلاتی از جمله پارکینگ و ترافیک را بوجود آورده است. مجاورت محله با پارک جنگلی لویزان سبب شده تا شمیران نو آب و هوای مناسبی داشته باشد، همچنین پارک الغدیر درضلع جنوبی آن محل مناسبی برای پیاده روی میباشد.

نقشه گوگل - شمیران نو

نارمک

نارمک از محله های قدیمی در شمال شرقی تهران است. نارمک در گذشته یکی از روستا اطراف تهران و در مسیر دماوند به تهران بوده است. این محله در دهه 20 توسط فرانسوی ها ساخته شده است. محله نارمک توسط بزرگراه رسالت به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است که نارمک شمالی جزئی از منطقه 4 شهرداری تهران بشمار می آید. وجود خطوط اتوبوس های تندرو، ایستگاه های مترو، بزرگراه رسالت در جنوب، باقری در شرق و زین الدین در شمال نارمک شمالی باعث شده است که این محله دسترسی خوبی به سایر نقاط تهران داشته باشد. دانشگاه علم و صنعت یکی از بهترین دانشکاه های ایران در این محله قرار دارد.

نقشه گوگل - نارمک

سراج

سراج یکی از خیابان های اصلی منطقه 4 تهران که در شرق محله نارمک شمالی واقع شده است. این خیابان از بزرگراه زین الدین آغاز و پس از گذر از خیابان دلاوران در تقاطع با بلوار فرجام پایان میابد.

نقشه گوگل - سراج

فرجام

خیابان فرجام یکی از خیابان های اصلی این منطقه است که از فلکه دوم تهرانپارس آغاز و در تقاطع بزرگراه امام علی پایان میابد. خیابان فرجام به موازات اتوبان رسالت قرار دارد و در مسیر خود با خیابان های هنگام، حیدرخانی و سراج تقاطع دارد.

نقشه گوگل - فرجام

هنگام

بلوار یا خیابان هنگام که در گذشته چهل متری زند نام داشت و از خیابان های اصلی این منطقه بشمار میرود. بلوار هنگام از میدان رسالت آغاز میشود و پس از گذر از پارک جنگلی لویزان به بزرگراه بابایی منتهی میگردد. ساختمان شهرداری منطقه 4 تهران نیز در غرب بلوار هنگام و در خیابان طاهرخانی واقع شده است.

نقشه گوگل - هنگام

هروی

هروی محله ای قدیمی در منطقه 4 تهران واقع شده است. این محله از شمال به اتوبان بابایی و همت، از شرق به اتوبان امام علی، از غرب به خیابان شریعتی و از جنوب به اتوبان رسالت منتهی می‌شود. محله هروی با محله ‌های شمس‌آباد و پاسداران همسایه است. در سال 1387 بر اساس تقسیمات شورای محله، دو محله‌ حسین آباد و مبارک آباد به صورت یک محله‌ی واحد با نام هروی تبدیل شد. بافت های قدیمی در این محله بسیار کمرنگ شده است. از مکان‌های قدیمی به جای مانده میتوان به باغ هروی یا عمارت عین‌الدوله اشاره کرد. میدان هروی از مشهورترین میدان های شهر تهران است. همچنین دسترسی این محله به پارک ها و مراکز خرید و درمانی و سایر نقاط شهر آسان میباشد.

نقشه گوگل - هروی

شمس آباد

شمس آباد محله ای در شمال شرق تهران است که قبل از سال 1384 با محله مجیدیه به عنوان یک محله محسوب میشدند. این محله در گذشته جزء زمین های زراعی بشمار میرفت و در حدود سی سال میباشد که ساخت ساز اداری و مسکونی در آن شکل گرفته است. شمس آباد از جنوب به بزرگراه رسالت، از شرق به بزرگراه امام علی، از شمال به بزرگراه زین الدین و از غرب به بزرگراه صیاد شیرازی محصور است.

نقشه گوگل - شمس آباد

مجیدیه

مجیدیه از محله های قدیمی شرق تهران میباشد. بخشی از این محله با احداث بزرگراه رسالت جدا شد و امروزه به مجیدیه شمالی معروف است. در واقع مجیدیه شمالی زیرمجموعه ای از محله بزرگتر شمس آباد کنونی است.

نقشه گوگل - مجیدیه

مهران

مهران یکی از محله های قدیمی شمال شرقی تهران است که از شمال به بزرگراه زین الدین، از غرب به خیابان شریعتی، از جنوب به بزرگراه رسالت و از شرق به بزرگراه صیاد شیرازی محدود میشود.

در گذشته مهران و تهران از روستاهایی بودند، که زمان خروج از دروازه های شمالی ری برای رفتن به کوهپایه ها از آن عبور میکردند. قدیمی ترین قنات تهران در مهران است و بنا به گفته ها قدمت آن به 1000 قبل باز میگردد. از دوره ناصرالدین شاه این محله حالت روستایی خود را از دست داد. اکنون این محله بافتی قدیمی دارد و خیابان و کوچه های آن کم عرض و نامنظم است. وزارت اطلاعات کشور در این بخش شمالی محله واقع شده است.

نقشه گوگل - مهران

شیان

شیان محله ای کوچک در شمال شرقی تهران و شمال پارک جنگلی لویزان است. شیان در گذشته روستایی بوده است که مردمان آن، از طریق باغداری، کشاورزی و دامپروری روزگار میگذراندند. اما رفته رفته این محله با ساخت ویلاها و رستوران ها تبدیل به تفرجگاهی برای اهالی شهر تهران شده است.

نقشه گوگل - شیان

لویزان

لویزان محله ای در شمال شرقی تهران و از دهکده های شمیران بوده است که اکنون از جنوب به بزرگراه زین الدین، از شرق به محله هروی، از شمال به ازگل و از شرق به بلوار هنگام و پارک جنگلی لویزان محدود میباشد. در محله لویزان بافتی قدیمی و نوساز در کنار هم دیده میشوند. پارک جنگلی لویزان در شرق این محله تفرجگاهی برای ساکنین شهر تهران است و باغ پرندگان لویزان یکی از جاذبه های این منطقه بشمار میرود.

نقشه گوگل - لویزان

قنات کوثر

قنات کوثر محله ای است که از شمال به بزرگراه بابایی، از جنوب به بزرگراه زین الدین، از غرب به پارک لویزان و شهرک گلستان و از شرق به بزرگراه باقری منتهی میشود.

در گذشته این محله قنات های بسیاری داشته است که زمین های اطراف آن را سیراب میکرد. ساخت و ساز در این محل از اواخر دهه 50 آغاز شد. قنات کوثر دارای بافتی جدید با خیابان های منظم میباشد. قسمت شمالی این محله را شهرک امید گویند. این محله در گذشته گسترده تر بود تا این که با احداث اتوبان باقری بخشی از شرق آن جدا شد.

نقشه گوگل - قنات کوثر

تهرانپارس

تهرانپارس محله ای بزرگ در شرق تهران است که قسمتی از آن جزئی از منطقه 4 تهران و بخشی دیگر جزء منطقه 8 بشمار میرود. تهرانپارس به دو بخش غربی و شرقی تقسیم میشود. تهران‌پارس غربی از غرب به بزرگراه شهید باقری، از شرق به بلوار پروین، از جنوب به خیابان دماوند و از شمال به بزرگراه شهید زین‌الدین محدود می‌شود و تهران‌پارس شرقی از شرق به خیابان‌های ۱۳۹ و بخشی از خیابان شهید شفیعی مکرم (۱۳۵)، از غرب به بلوار پروین، از جنوب به خیابان طالقانی و از شمال به بزرگراه شهید زین الدین محدود است. محله تهرانپارس غربی از محله شرقی آن مدرن تر و دارای خانه‌ های گران تری است. تهرانپارس دارای چهار میدان اصلی است که با نام های فلکه اول، دوم (چهارراه اشراق) و سوم و چهارم تهرانپارس خوانده میشوند. تهران پارس با وجود بزرگراه ها و خطوط مترو و اتوبوس های تندرو دسترسی خوبی به دیگر نقاط شهر تهران دارد.

نقشه گوگل - تهرانپارس

بلوار پروین

بلوار پروین (شاهد)، یکی از خیابان های اصلی محله تهرانپارس در شرق تهران و مرز میان تهران پارس غربی و شرقی است. این بلوار از بزرگراه زین الدین آغاز و پس از تقاطع با بزرگراه رسالت در دوشاخه به خیابان دماوند و فلکه اول تهرانپارس منتهی میشود.

نقشه گوگل - بلوار پروین

این مطلب پیوسته در حال بروزرسانی است - آخرین ویرایش 5 مهر 98

باربری در میرداماد

باربری در میرداماد

باربری میرداماد ( دفتر منطقه 3 اتوبار طلایی ) معتبرترین و منسجم ترین سرویس اسباب کشی و بسته بندی اثاثیه منزل در تهران و بلوار میرداماد را با هزینه کارشناسی شده و نرخ اتحادیه با برترین کیفیت ممکن ارائه مینماید. با شماره تلفنهای زیر تماس حاصل نمایید تا تمایز در خدمات و تفاوت در کیفیت را لمس کنید !

اتوبار مجیدیه

اتوبار مجیدیه

باربری مجیدیه (جنوبی و شمالی) با ماشینهای مدرن و جدید و بهترین کارگران اسباب کشی و بسته بندی اثاثیه تنها یک تماس تلفنی با شما فاصله دارد. اتوبار طلایی تهران ارائه دهنده برترین خدمات اسباب کشی و بسته بندی اثاثیه منزل و اداری در تهران. بهترین باربری شرق تهران شایسته انتخاب شماست !

باربری تجریش

باربری تجریش

بهترین باربری تجریش با کادر متخصص مجموعه بزرگ اتوبار و باربری طلایی مناسبترین راه حل برای شماست. ما همواره به رضایتمندی شما مشتریان عزیز می اندیشیم و اعتماد شما را به بهترین وجه ممکن پاسخگو خواهیم بود. باربری در تجریش را به متخصصین ما بسپارید

باربری در الهیه

باربری در الهیه

بهترین باربری الهیه با خدماتی استثنایی و کیفیت بی رقیب همراه با قیمت مناسب تنها یک تماس با شما فاصله دارد. بسته بندی اثاثیه، چیدمان اثاثیه، حمل بار سنگین و پیانو و باربری در محدوده الهیه را با مجموعه حرفه ای اتوبار و باربری طلایی تهران تجربه کنید !