منطقه 1 تهران

منطقه یک تهران در شمالی ترین ( شمال و شمال شرق ) نقطه تهران قرار دارد و از نظر جغرافیایی بافتی روستایی یا باغ شهر دارد. خیابانها و کوچه های منطقه یک تهران معمولا داری شیب نسبتا زیادی هستند. قیمت مسکن بالا و بسیار بالا یکی دیگر خصوصیات این منطقه تهران است. در ادامه با منطقه یک تهران بیشتر آشنا شوید

منطقه 1 تهران
منطقه 1 تهران

منطقه یک تهران

منطقه یک تهران در شمال و شمال شرق تهران واقع است. این منطقه از شمال به دامنه های جنوبی رشته کوه البرز، از سمت جنوب به بزرگراه چمران، از غرب به رودخانه درکه و از شرق به پارک جنگلی قوچک محدود میشود.

وسعت این منطقه چیزی حدود 50 کیلومتر مربع میباشد و جمعیتی حدود 500 هزار نفر دارد.

منطقه یک تهران به علت داشتن آب و هوای خوب به ویژه در ارتفاعات و همچنین بافت روستایی یا باغ شهر و همچنین وجود مراکز خرید، گردشگری، پارکهای قدیمی و جنگلی، زیارتگاه و همینطور مسیرهای منتهی به کوهستان ( دربند، درکه، توچال و ... ) قطب توریستی و گردشگری تهران محسوب میشود.

برخی از ویژگیهای منطقه یک تهران

  • وجود سفارتخانه های متعدد ( 29 سفارتخانه ) و اقامتگاه شمار زیادی از سفرا
  • ارتفاع زیاد از سطح دریا - توچال که بلندترین نقطه کوهستانی تهران به ارتفاع 3966 متر می باشد در این منطقه واقع است
  • اماکن مذهبی متعدد : 99 مسجد، 34 حسینیه و تکیه ،8 امامزاده
  • پارکها و بوستانهای سرسبز و نسبتا زیاد : 192 پارک و بوستان
  • اماکن خاص نظیر موزه ها و کاخ ها : 15 موزه و 2مجموعه موزه سلطنتی کاخ نياوران و سعدآباد 
  • مدارس و دانشگاه : 309 مدرسه ( دبستان و دبیرستان ) و دانشگاه شهید بهشتی واقع در ولنجک
  • قیمت بالای مسکن و ملک و همچنین وجود خانه های لوکس

محله های منطقه یک تهران

ازگُل - اقدسیه - الهيه - امامزاده قاسم - اوین - باغ فردوس - تجریش - جماران - چیذر - دارآباد - دربند - درکه - دزاشیب - جوزستان - زعفرانیه - سوهانک - شهرک نفت - شهرک محلاتی - فرمانیه - فرشته - قیطریه - کاشانک - کامرانیه - محمودیه - نیاوران - ولنجک

ازگل کجاست؟

ازگل در هفت کیلومتری شرق تجریش واقع است و از شمال به شهرک شهید محلاتی، از جنوب به لویزان، از شرق به نوبنیاد و از غرب به دارآباد منتهی می‌شود. نقشه محله اُزگُل را از طریق پیوند زیر ملاحظه مینمایید.

نقشه محله ازگل

اقدسیه کجاست ؟

نام اقدسیه از یکی از همسران ناصرالدین شاه گرفته شده است. نام قبلی این منطقه حصار‎ملا بوده است. ناصرالدین شاه پس از تبدیل این منطقه به باغ و بنا کردن کاخی مجلل آنرا به همسر خود بنام امین اقدس تقدیم کرده است !

اقدسیه یکی از محله های معروف شمیران - منطقه یک تهران است که از شمال به کاشانک، از جنوب به خیابان اقدسیه ( موحد دانش )، از غرب به کاخ نیاوران و از جنوب به آجودانیه محدود میشود. نقشه اقدسیه را میتوانید از طریق لینک زیر ملاحظه نمایید

نقشه اقدسیه

الهیه کجاست؟

الهیه یکی از محله‌های منطقه یک تهران - ناحیه 7 (شمیرانات ) است.

مشهورترین خیابان این محله خیابان فرشته است که گاهی به این محله فرشته میگویند. محدوده الهیه از شمال تا تجریش، از غرب تا خیابان ولیعصر (پهلوی)، از جنوب تا چهارراه پارک‌وی و از شرق تا پل رومی و جاده قدیم شمیران وسعت پیدا می‌کند.

وجود بزرگراه های زیاد و همچنین ساختمانهای دیپلماتیک از خصوصیات محله الهیه تهران میباشد.

خیابان فرشته یا خیابان مرتضی فیاضی از خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک‌وی، در غرب آغاز شده و به منطقه پل رومی در شرق منتهی می‌شود.

نقشه منطقه الهیه در گوگل مپ

امامزاده قاسم کجاست؟

امامزاده قاسم نام یک محله در منطقه یک تهران - شمیرانات - و در شمال تجریش و در جنوب گلاب‎دره واقع است. امامزاده قاسم در روستای قدیمی دژ اولیا واقع است که بنایی هشت ضلعی و آجری است.

نقشه محله امامزاده قاسم در گوگل مپ

این مطلب پیوسته در حال بروز رسانی میباشد. آخرین ویرایش 17 اسفند 97

مناطق 22 گانه و محله های تهران

منطقه یک تهرانمنطقه 1 تهرانمنطقه 1منطقه یکمنطقه یک تهران کجاستشمال تهرانمناطق 22 گانه تهران

بسته بندی اثاثیه و باربری در تهران و شمیرانات