جستجو

منطقه 7 تهران

منطقه 7 شهرداری تهران در گذشته دارای قنات های بسیار بوده و در زمان قاجار در این محله باغ ها و عمارت های زیادی همچون عشرت آباد، باغ صبا و عباس آباد بوجود آمد و همچنین در دوران پهلوی نیز تغییراتی زیدی در این منطقه بوجود آمد که اکنون برخی از آثار آن دوران باقی مانده است.

منطقه 7 تهران
منطقه 7 تهران

منطقه هفت تهران

منطقه 7 شهرداری تهران تقریبا قسمت شرقی و مرکزی شهر قرار گرفته است. این منطقه از شمال به بزرگراه رسالت، از غرب به بزرگراه مدرس و خیابان مفتح، از جنوب به خیابان انقلاب و دماوند، و از شرق به خیابان سبلان و استاد حسن بنا منتهی میشود. جمعیت این منطقه در سال 1395، حدود 312000 نفر گزارش شده است. این منطقه با وجود گذر 5 خط اصلی مترو و ایستگاه های آن و همچنین بزرگراه ها و خیابان های اصلی دسترسی خوبی به سایر مناطق تهران دارد. از لحاظ بافت شهری، تفاوت قابل توجهی بین بخش غربی و شرقی منطقه وجود دارد. همانند منطقه 6 ، بخش غربی منطقه 7 تهران نیز دارای کاربری های اداری، تجاری است.

ویژگی های منطقه 7 تهران

محله های منطقه 7 تهران

عباس آباد - اندیشه

عباس آباد - اندیشه محله ای است که بخش عمده آن در منطقه 7 تهران و بخش کوچکی از آن در منطقه 6 شهرداری تهران واقع شده است. این محله از شرق به خیابان شریعتی از شمال به بزرگراه رسالت، از غرب به محله یوسف آباد و از جنوب به خیابان تخت‌طاووس (مطهری) منتهی می‌شود. ساختمان‌ های کتابخانه ملی ایران، موزه بانک مرکزی، وزارت راه و ترابری، استانداری تهران، مصلی تهران، بوستان آب و آتش، بوستان طالقانی و موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در این محله قرار گرفته اند.

نقشه گوگل - عباس آباد، اندیشه

نظام آباد

نظام آباد از محله های قدیمی و محل استقرار نظامیان ارتش شاهنشاهی میباشد که در منطقه 7 شهرداری تهران واقع شده است. که از شمال به حشمتیه، از غرب به بزرگراه صیاد شیرازی و خیابان شریعتی، از جنوب به خیابان دماوند و میدان امام حسین و از شرق به وحیدیه و خیابان سبلان محدود است. خیابان اصلی محله خیابان مدنی (نظام آباد) نام دارد که از خیابان انقلاب آغاز و همجوار بزرگراه امام علی، به بزرگراه رسالت ختم میشود.

نقشه گوگل - نظام آباد

بهار

بهار محله ای در جنوب غربی منطقه 7 تهران است که از غرب به خیابان مفتح و محله ایرانشهر، از شرق به خیابان شریعتی، از شمال به محله سهروردی، باغ صبا و از جنوب به خیابان انقلاب محدود است. خیابان اصلی این محله بهار است که مرکز خرید پوشاک کودک محسوی میشود. در شرق محله بین خیابان بهار و مفتح مجموعه ورزشی شهید شیرودی قرار گرفته است.

نقشه گوگل - بهار

سهروردی - باغ صبا

سهروردی و باغ صبا دو محله چسبیده بهم هستند که از شمال به محله عباس آباد - اندیشه، از غرب به بزرگراه مدرس، از جنوب به محله بهار، و از شرق به محله قصر محدود میباشد. در شرق محله باغ صبا، خیابان شریعتی قرار دارد. این محله در گذشته از باغات و محلات ییلاقی دوران قاجار بشمار میرود. خیابان سهروردی (شمالی - جنوبی) در غرب باغ صبا واقع شده و از خیابان بهار شیراز تا بزرگراه رسالت، محدوده پل سید خندان امتداد یافته است. خیابان سهروردی شمالی، بورس کابینت و تجهیزات آشپزخانه میباشد.

نقشه گوگل - سهروردی، باغ صبا

حشمتیه

حشمتیه محله ای قدیمی در شرق منطقه 7 تهران میباشد، که در محدوده خیابان سبلان، بزرگراه صیاد شیرازی، خیابان مدنی و در شمال محله نظام آباد قرار گرفته است. زمان شکل گیری این محله به سال 1338 برمیگردد، و نسبت به امروز گستردگی بیشتری داشت. اطراف محله تا کیلومتر ها بایر و فقط زمین های کشاورزی و تپه های زیادی وجود داشت. بعد ساخت و ساز های اولیه، ابتدا افرادی از طبقه نظامی و کارگر و بازاری در این محل ساکن شدند. ساختمان های عمومی و آپارتمان های کنونی این محله مربوط به دهه 50 و بعد از آن میباشد و امروزه از هر قشری در این محل زندگی میکنند.

نقشه گوگل - حشمتیه

قصر

محله قصر تهران، از شمال به محله مجیدیه – دبستان، از غرب به خیابان شریعتی، از جنوب به خیابان پلیس و از غرب به بزرگراه صیاد شیرازی منتهی شده است. کاخ قصر که یکی از قصرهای دوران ناصرالدین شاه بود در زمان پهلوی به زندان قصر تبدیل شد و تا سال های اخیر نیز همین کاربری داشت اما اکنون به باغ موزه تغییر یافته است. مرودشت و نامجو از خیابان های اصلی محله میباشند.

نقشه گوگل - قصر

کاج

شکل گیری این محله به دلیل استقرار باغ و عمارت عشرت آباد در دوره قاجار و عمارت قصر ، در نزدیکی آن بوده است. این محله محدوده نخستین باغ و عمارت شمیران از سوی جنوب محسوب میشد. اکنون محله کاج، از شمال به خیابان پلیس، از غرب به خیابان شریعتی، از جنوب به خیابان خواجه نصیر و میدان سپه و از شرق به بزرگراه صیاد شیرازی محدود است.

نقشه گوگل - کاج

مجیدیه - دبستان

مجیدیه و دبستان دو محله همسایه و قدیمی هستند که بزرگراه صیاد شیرازی آن ها را جدا کرده است. محله دبستان از شمال به اتوبان رسالت، از غرب به خیابان شریعتی و از جنوب به خیابان قدوسی محدود شده است. بسیاری از ساکنین این محله و مجیدیه همشهریان ارمنی هستند. در محله دبستان به دلیل بازسازی های صورت گرفته ساختمان های قدیمی کمتر به چشم میخورند و تنها خیابان ها و کوچه های کم عرض و باریک آن باقی مانده است.

نقشه گوگل - مجیدیه، دبستان

امجدیه - خاقانی

امجدیه محله ای قدیمی است که اکنون در جنوب غربی منطقه 7 تهران قرار دارد. این محله در گذشته گستردگی بیشتری داشته است اما امروزه بخش کوچکی از محله بزرگتر بهار، میباشد که از شمال به خیابان بهار شیراز، از غرب به خیابان مفتح، از جنوب به خیابان انقلاب و از شرق به خیابان بهار محدود است. یکی از اماکن معروف محله ورزشگاه امجدیه (شیرودی) است که قبل از ساخت ورزشگاه آزادی بازی های تیم ملی و دربی تهران در آن برگزار میشد. هم چنین در محدوده خیابان خاقانی و سمیه دانشگاه خوارزمی (پردیس تهران) واقع شده است.

نقشه گوگل - امجدیه، خاقانی

این مطلب پیوسته در حال بروزرسانی است - آخرین ویرایش 12 مهر 98

مناطق 22 گانه و محله های تهران

برخی از شرکتهای خدماتی در منطقه 6

باربری شمیرانات

باربری شمیرانات

حمل بار و اثاثیه یک تخصص و باربری طلایی تهران متخصص حمل بار است. بهترین کادر اسباب کشی و حمل اثاثیه و همینطور نیروی کار متخصص در بسته بندی اثاثیه، انتخاب اتوبار طلایی تهران را به عنوان بهترین باربری شمیرانات برای شما آسان خواهد کرد. خدمات حمل بار در شمیرانات را با اتوبار طلایی تجربه کنید

باربری قیطریه

باربری قیطریه

بهترین باربری قیطریه با خدمات کامل اسباب کشی منزل و اداری و کامیونهای مجهز و مدرن مخصوص حمل اثاثیه یک تماس با شما فاصله دارد. کارگران حرفه ای بسته بندی و حمل و نقل اثاثیه و قیمت مناسب راه حلی مناسب برای انجام یک اسباب کشی سریع و بدور از هر گونه خسارت است. اتوبار طلایی انتخاب اول شماست

اتوبار پونک

اتوبار پونک

آیا میدانید اتوبار طلایی تهران بهترین و مناسبترین خدمات اسباب کشی و حمل و نقل شهری را در محدوده پونک با قیمتی بسیار مناسب ارائه مینماید. با ما تماس بگیرید

باربری محدوده ظفر

باربری محدوده ظفر

باربری ظفر - دفتر باربری طلایی تهران در منطقه 3 - یک انتخاب آگاهانه برای یک اسباب کشی آسان و مطمئن. کارگر باربری، بسته بندی اثاثیه منزل و اداری، انواع خودروی باربری، اسباب کشی کامل با قیمت کارشناسی شده و تعرفه اتحادیه باربری تهران. اتوبار طلایی تهران بهترین گزینه برای باربری در ظفر