جستجو

منطقه 5 تهران

منطقه 5 تهران واقع در شمال غربی شهر، به سبب قرار گیری در کوهپایه های رشته کوه البرز دارای آب و هوایی سرد است. این منطقه از نظر فضای سبز در وضعیت مطلوبی قرار دارد. در ادامه با ویژگی های این منطقه و محله های آن بیشتر آشنا میشویم.

منطقه 5 تهران
منطقه 5 تهران

منطقه 5 تهران

منطقه 5 شهرداری تهران در شمال غربی این شهر واقع شده است که از شمال به رشته کوه های البرز، از شرق به منطقه 22 شهرداری، از جنوب به اتوبان لشکری و میدان آزادی و از شرق به منطقه 2 شهرداری تهران محدود شده است. ساخت و ساز در این منطقه طی سه دهه اخیر صورت گرفته است و منطقه ای جوان با ساختمان و آپارتمان و خیابان هایی نوساز و نسبتا منظم میباشد. طبق آخرین سرشماری اعلام شده در سال 1390 جمعیت منطقه حدوده 795000 نفر بوده است.

ویژگی های منطقه 5 تهران

محله های منطقه 5 تهران

پونک

پونک محله ای در منطقه 5 تهران است، این محله از شمال به بزرگراه نیایش، از غرب به بزرگراه ستاری، از جنوب به بزرگراه همت و از شرق به بزرگراه یادگار امام محدود میشود. البته قسمتی از محله که در شرق بزرگراه اشرفی اصفهانی قرار داد جزء منطقه 2 شهرداری تهران محسوب میشود.و بخشی که در منطقه 5 قرار دارد به دو بخش پونک شمالی و جنوبی تقسیم شده است. پونک در گذشته دهی با باغ های بزرگ و بسیار بود که امروزه تعداد کمی از آن ها بر جای مانده است. در غرب و جنوب غربی این محله دره پونک، که محل گذر رودخانه فرحزاد نیز میباشد، پارک نهج البلاغه قرار دارد. در چهار راه پونک، مرکز خرید بزرگ بوستان و در شمال شرقی این محله امامزاده عینلی و زینلی قرار گرفته است.

نقشه گوگل - پونک

باغ فیض

باغ فیض محله ای در شمال غرب تهران میباشد . باغ فیض از شمال به بزرگراه همت، از شرق به اشرفی اصفهانی، از جنوب به بزرگراه حکیم و از غرب به بزرگراه ستاری محصور است. باغ فیض در جنوب پونک قرار گرفته و همانند آن در گذشته روستایی با باغ های بزرگ توت بوده است. قدمت این محله به 700 سال میرسد. در شمال شرقی باغ فیض مرکز خرید تیراژه (سرزمین عجایب)، در جنوب غربی آن مرکز خرید کوروش و هایپر استار و در قسمت شمالی آن امامزاده حمیده خاتون و جعفر قرار گرفته اند. در این محله با وجود ساخت و ساز های جدید همچنان بافت قدیمی و خیابان ها و کوچه های باریک به چشم میخورد.

نقشه گوگل - باغ فیض

جنت آباد

محله ای در شمال غربی تهران است که از شمال به حصارک، از شرق به بزرگراه ستاری، از غرب به بزرگراه باکری و از جنوب به بزرگراه حکیم محدود میشود. خیابان شمالی - جنوبی جنت آباد، از بلوار سیمون بلیوار آغاز و در تقاطع با بلوار آیت الله کاشانی پایان می یابد. محله جنت آباد توسط دو بزرگراه غرب به شرق آبشناسان و همت به سه بخش جنت آباد شمالی، مرکزی و جنوبی تقسیم شده است. بلوار شاهین و لاله از خیابان های اصلی این محله بشمار می آیند. یکی از ویژگی های بارز این محله وجود تعداد نسبتا زیادی پارک و بوستان محلی همچون پارک پروانه، شبنم، مریم، ساحل، بزرگمهر و ... میباشد.

نقشه گوگل - جنت آباد

حصارک

حصارک محله ای قدیمی در شمال منطقه 5 تهران است که از غرب به رودخانه حصارک، از جنوب به بلوار سیمون بلیوار، از شمال به دانشگاه آزاد اسلامی علوم و تحقیقات و از شرق به مراد آباد محدود شده است. محله حصارک بافت شهری مناسبی ندارد و خیابان ها و کوچه های آن درهم و کم عرض میباشند. اکثر ساکنان آن بومی هستند و برای رفع نیاز های اقتصادی و درمانی باید به محله های پونک و جنت آباد مراجعه میکنند.

نقشه گوگل - حصارک

شهرک کوهسار

شهرک کوهسار محله ای کوچک و نوساز در شمال پونک میباشد. این محله از غرب به مراد آباد و حصارک، از شرق به شهرک نفت و از شمال به کوه های البرز منتهی میشود. شهرک کوهسارمحله ای دنج و خوش آب و هواست که از جنوب به بلوار سیمون بلیوار و بزرگراه اشرفی اصفهانی مرتبط میشود.

نقشه گوگل - شهرک کوهسار

شهرک نفت

این شهرک در شمال محله پونک و در کوهپایه های البرز ساخته شده است و از شرق به فرحزاد، از غرب به شهرک کوهسار و از جنوب به چهار دیواری و خیابان آبشار محدود میشود. ساکنان این شهرک غالبا کارکنان شرکت نفت هستند. شهرک نفت با وجود بزرگراه های یادگار امام و اشرفی اصفهانی در جنوب غربی و شرقی آن دسترسی خوبی به سایر مناطق شهر تهران دارد.

نقشه گوگل - شهرک نفت

شهرک پرواز

شهرک پرواز محله ای در جنوب غربی این منطقه است، که از شرق به بزرگراه ستاری، از جنوب به بزرگراه شیخ فضل الله نوری از شمال به بزرگراه علامه جعفری و بلوار آیت الله کاشانی و از غرب به بلوار شقایق محدود شده است. بلوار فردوس این شهرک را به دو قسمت شمالی – جنوبی تقسیم کرده است. بافت شهری و ساختمان های این شهرک نوساز و منظم میباشد. شهرک پرواز دسترسی آسانی به سایر نقاط شهر دارد؛ به علاوه در قسمت جنوبی این محله ایستگاه مترو ارم سبز قرار دارد.

نقشه گوگل - شهرک پرواز

شهرک آپادانا

شهرک مسکونی آپادانا واقع در منطقه 5 تهران، جنوب بزرگراه شیخ فضل الله، شرق کوی بیمه و شهرک اکباتان، شمال بزرگراه لشکری و غرب بزرگراه جناح است. شهرک آپادانا توسط دیوار محصور شده و دارای 6 فاز است. دور تا دور شهرک یک خیابان اصلی وجود دارد و خیابان های فرعی برای دسترسی به بلوک ها از آن منشعب شده است. بیشتر فضا در این شهرک به پارکینگ و فضای سبز اختصاص داده شده است.

نقشه گوگل - شهرک آپادانا

شهرک اکباتان

شهرک اکباتان از سمت شرق به کوی بیمه و شهرک آپادانا، از شمال بزرگراه شیخ فضل الله نوری، از غرب به خیابان صنایع هواپیمایی و از جنوب به بزرگراه شهید لشگری محدود شده است. این شهرک مسکونی دارای 3 فاز میباشد که معماری و ساخت آن توسط شرکتی آمریکایی در زمان قبل انقلاب انجام شده است. امکانات رفاهی، درمانی و تفریحی و مراکز خرید خوبی در این شهرک موجود است. همچنین این شهرک دارای ایستگاه مترو شهرک اکباتان در فاز دوم میباشد.

نقشه گوگل - شهرک اکباتان

کوی بیمه

کوی بیمه محله ای کوچک است که بین شهرک آپادانا و اکباتان قرار گرفته است و از جنوب به بزرگراه لشکری منتهی میشود.

نقشه گوگل - کوی بیمه

سازمان برنامه

این محله از شمال به بلوار آیت الله کاشانی و محله جنت آباد، از غرب به بزرگراه باکری، از جنوب به شیخ فضل الله نوری و از شرق به شهرک پرواز و بلوار شقایق منتهی میشود. این محله بوسیله بزرگراه علامه جعفری به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است. این محله از بافت شهری نسبتا منظمی برخوردار است و از نظر فضای سبز و دسترسی به سایر مناطق وضعیت مناسبی دارد.

نقشه گوگل - سازمان برنامه

ارمکوی

این محله در جنوب غربی منطقه 5 تهران قرار دارد و از جنوب به بزرگراه شیخ فضل الله نوری، از شرق به بزرگراه باکری، از شمال به بزرگراه علامه جعفری و از غرب به رودخانه کن و مجموعه ورزشی آزادی منتهی میشود. در ضلع شرقی محله، فروشگاه هایپر استار و در جنوب آن، پارک ارم شامل باغ وحش و شهربازی واقع شده است.

نقشه گوگل - ارمکوی

شهر زیبا

یکی از محله های قدیمی در غرب تهران است که از سال 1380 به بعد با تخریب خانه های قدیمی و باغ های فراوانی که داشت و ساخت ساز ساختمان و آپارتمان های جدید تغییر فراوانی کرده است. شهر زیبا از شمال به بزرگراه همت، از جنوب به بزرگراه حکیم(علامه جعفری)، از شرق به بزرگراه باکری و از غرب به شهرک اندیشه محدود می‌شود. بافت شهری این محله شامل خانه‌هایی با قدمت ۴۰ ساله ، آپارتمان‌ها و برج‌های نوساز و خیابان‌های عریض می‌شود که همچنان این ساخت و ساز ها ادامه دارد.

نقشه گوگل - شهر زیبا

شهران

شهران که در گذشته آب پیک نام داشته است، محله ای در شمال غربی تهران میباشد که از شمال به رشته کوه های البرز، از غرب به ده کن، از جنوب به بزرگراه همت و از شرق به بزرگراه باکری محدود شده است. در شمال این محله پارک جنگلی کوهسار قرار دارد. بلندی ‌های شمال شهران به دلیل دارا بودن محوطه ‌ای باز همراه با وزش ملایم و دائمی باد جای مناسبی برای علاقه‌مندان ورزش‌های هوایی گلایدر و ... است.

نقشه گوگل - شهران

شاهین

محله شاهین در شرق جنت آباد که توسط بلوار شاهین از آن جدا شده است، قرار دارد. این محله از شمال به بزرگراه آبشناسان، از شرق به بزرگراه ستاری و از جنوب به حکیم محدود شده است. شاهین محله ای نسبتا نوساز است و از نظر فضای سبز ، مراکز خرید و همچنین دسترسی به سایر مناطق تهران وضعیت خوبی دارد.

نقشه گوگل - شاهین

بلوار فردوس

بلوار فردوس از تقاطع با بلوار آیت الله کاشانی در نزدیکی فلکه دوم صادقیه آغاز و با گذر از بزرگراه های ستاری و باکری، به بلوار الهام در محله کوی ارم میرسد. بزرگراه ستاری این بلوار را به دو بخش غربی و شرقی تقسیم کرده است. محله فردوس با محوریت بلوار فردوس شرقی از شمال به بلوار آیت الله کاشانی، از غرب به بزرگراه ستاری و شهرک پرواز، از شرق به بزرگراه جناح و از جنوب به بزرگراه شیخ فضل الله نوری محدود شده است. اغلب ساختمان ها و خانه های این محل نوساز است و بیشتر مغازه ها و مراکز خرید در بلوار فردوس واقع شده اند. در جنوب شرقی محله پایانه اتوبوسرانی صادقیه و مترو صادقیه قرار دارد که دسترسی به سایر مناطق تهران را آسان کرده است.

نقشه گوگل - بلوار فردوس

بلوار آیت الله کاشانی

این بلوار از فلکه دوم صادقیه آغاز و در تقاطع با بزرگراه همت پایان میابد. در قسمت شمالی این بلوار از فلکه دوم تا بزرگراه ستاری دو محله مهران و ابوذر قرار دارد که بلوار شمالی – جنوبی ابوذر این دو محله را از هم جدا کرده است. ساختمان و خیابان های این دو محله نوساز هستند و از فضای سبز مناسبی برخوردار است.

نقشه گوگل - بلوار آیت الله کاشانی

این مطلب پیوسته در حال بروزرسانی است - آخرین ویرایش 9 مهر 98

مناطق 22 گانه و محله های تهران

معرفی شرکتهای خدماتی منطقه 5

باربری شهرک غرب

باربری شهرک غرب

باربری در شهرک غرب تهران - اسباب کشی یک تخصص است و باربری طلایی تهران متخصص اسباب کشی و بسته بندی اثاثیه است. با حرفه ای ها کار کنید و روش های نوین اسباب کشی را با دفتر باربری شهرک غرب اتوبار طلایی تهران تجربه کنید.

اتوبار تجریش

اتوبار تجریش

اتوبار تجریش استرسهای ناشی از اسباب کشی شما را به صفر میرساند. کیفیت ممتاز، تجربه بالا، قیمت مناسب و مشتری مداری را فقط از اتوبار تجریش بخواهید. اتوبار تجریش دارای لوح تقدیر مردمی است و این دستاورد نشان افتخاری است برای مجموعه بزرگ باربری تهران و همچنین راهنمایی برای انتخاب یک شرکت باربری معتبر

اتوبار یوسف آباد

اتوبار یوسف آباد

اتوبار یوسف آباد زیر مجموعه باربری بزرگ طلایی تهران آماده ارائه برترین خدمات اسباب کشی و بسته بندی اثاثیه منزل و اداری در محدوده یوسف آباد تهران میباشد. بهترین خدمات اسباب کشی و باربری در یوف اباد را از ما بخواهید. اتوبار یوسف آباد نماد کیفیت و تضمین سلامت اسباب کشی در تهران.

اتوبار امیرآباد

اتوبار امیرآباد

اتوبار امیرآباد با بیش از نیم قرن تجربه در صنعت حمل و نقل شهری و باربری منزل یکی از معتبرترین و مطرح ترین شرکتهای تحت نظارت باربری طلایی تهران است که همیشه و در همه حال مشتری مداری را در راس فهرست اولویتهای خود قرار داده است.