جستجو

منطقه 3 تهران

منطقه سه شهرداری تهران در شمال شرق تهران قرار دارد. بافت شهری منطقه 3 تهران به زمان معاصر برمیگردد و عمدتا پس از سال 1334 و حول سکونتگاه های روستایی آن (از جمله ده ونک در غرب و قلهک در شرق) ساخت ساز شهری شکل گرفته است. در ادامه با خصوصیات این منطقه و محله های آن بیشتر آشنا میشوید.

منطقه 3 تهران
منطقه 3 تهران

منطقه سه تهران

منطقه 3 تهران جمعیتی حدود 330 هزار نفر را در خود جای داده است. این منطقه از شمال به بزرگراه های مدرس و صدر، از غرب به بزرگراه چمران، از جنوب به بزرگراه همت و رسالت و از شرق به خیابان پاسداران محدود میشود.

منطقه سه تهران به لحاظ ساخت و ساز و خیابان بندی تا حدودی متراکم و فشرده است و وجود مراکز عمده تجاری، اقتصادی، موسسات دولتی، ادارات صداوسیما، بوستان های بزرگ، بیمارستانهای فوق تخصصی، مساجد و حسینیه ها و بزرگراه های شهید صدر ،شهید مدرس ، شهید چمران ، شهید همت و رسالت سبب شده است تا روزانه جمعیت زیادی به درون این منطقه وارد شوند، که این امر موجب ایجاد ترافیک سنگین در این محدوده می گردد. با این حال وجود وسایل حمل ونقل عمومی و مترو، به بار ترافیکی در این محدوده از شهر تهران کمک می کند.

منطقه 3 تهران دارای 12 محله (اختیاریه - پاسداران - دروس - دولت - دیباجی - جردن - ولیعصر - سید خندان - ظفر - قلهک - میرداماد - پونک) میباشد که در ادامه به معرفی آن ها میپردازیم.

ویژگی های منطقه 3 تهران

محله های منطقه 3 تهران

اختیاریه

اختیاریه محله ای در شمال شرقی و منطقه 3 تهران میباشد که از شمال به بزرگراه صدر، از جنوب به محله دروس، از شرق به پاسداران و از غرب به قلهک محدود میشود.

در گذشته زمین های اختیاریه را با نام رستم آباد میشناختند. مهمترین خیابان این محله نیز اختیاریه نام دارد که در قدیم، از طولانی ترین خیابان های شمال تهران بوده و امروزه به دو قسمت اختیاریه شمالی و جنوبی تقسیم شده است. اختیاریه یکی از مناطق تجاری شمال شهر تهران محسوب میشود که دارای کسب و کار پررونقی میباشد.

نقشه گوگل - اختیاریه

پاسداران

خیابان پاسداران یکی از خیابان های معروف و طولانی شمال شرق تهران است که در گذشته سلطنت آباد نام داشت. این خیابان شمالی - جنوبی مرز میان منطقه 3 و 4 شهرداری تهران است.

در گذشته محله پاسداران روستایی سرسبز با آب و هوایی خوب و خنک بود که ناصرالدین شاه در آن قصر بزرگی داشت و برای ارتباط با کاخ صاحبقرانیه در نیاوران، خیابان سلطنت آباد را ساخت. از بخش های مهم محله پاسداران میتوان به ضرابخانه اشاره کرد که کارخانه ضرب سکه در زمان ناصرالدین شاه در این محل بوده است.

امروزه محله پاسداران به یکی از محله های شمالی و مرفه نشین تهران بدل شده است. در پاسداران نیز همانند الهیه تهران، آپارتمان های لوکس در کنار خانه های ویلایی زیبا قرار گرفته اند. در قسمت شمالی این محله ساختار خیابان های منظم و عمود برهم میباشد که آپارتمان ها و برج های مسکونی بسیار زیبا در آن ساخته شده است.

نقشه گوگل - پاسداران

دروس

دروس محله ای در شمال شرق تهران میباشد که از شمال به اختیاریه، از شرق به پاسداران، از جنوب به بلوار شهرزاد و از غرب به قلهک محدود است.

خیابان بندی منظم و رعایت اصول شهرسازی، دنج و آرام بودن، خانه های ویلایی، کوچه های خلوت و خیابان های سرسبز از ویژگی های محله دروس میباشد. قیمت خانه ها و آپارتمان ها در این محله بالاتر از متوسط قرار دارد. در سرتاسر دروس و اطراف آن فروشگاه و مغازه های مختلفی وجود دارد. همچنین تعدادی از سفارتخانه ها از جمله سفارت کشور های اسپانیا، آرژانتین، پرتغال، بنگلادش، مجارستان، آذربایجان، قزاقستان و دفتر نمایندگی یونسکو و مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در این محله قرارگرفته اند.

نقشه گوگل - دروس

دولت

دولت خیابانی در شمال قلهک و دروس و در جنوب اختیاریه میباشد که از خیابان پاسداران آغاز و به خیابان شریعتی منتهی میشود. در ضلع شمالی این خیابان و شرق خیابان شریعتی باغ سفارت انگلستان قرار دارد و در جنوب سفارت گورستان متفقین است، که آرامگاه تعداد بسیاری از سربازان متفقین در جنگ جهانی اول و دوم میباشد.

نقشه گوگل - دولت

دیباجی

خیابان دیباجی از خیابان فرمانیه در منطقه 1 تهران شروع میشود و تا خیابان دولت ادامه دارد. این خیابان در تقاطع با بزرگراه صدر به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است. دیباجی جنوبی در منطقه 3 تهران قرار میگیرد و بخشی از محله بزرگتر اختیاریه است. دیباجی یکی از محله های خوشنام و مرفه نشین شمال تهران است. این محله آب و هوای نسبتا خوبی دارد و کوچه های آن آرام و خلوت هستند و در برخی خیابان های فرعی و کوچه های آن در کنار ساختمان های نوساز و مدرن، بافت قدیمی نیز دیده میشود.

نقشه گوگل - دیباجی

جردن

جردن از محله های قدیمی و مرفه نشین تهران با محوریت خیابان جردن (آفریقا) است، که این خیابان از میدان آرژانتین آغاز و به کوچه مریم شرقی در الهیه منتهی میشود.

در غرب جردن، ونک و در شرق آن محله قلهک قرار گرفته است. در حال حاضر بیشتر خانه های ویلایی جردن خراب شده اند و به جای آنها برج ها و ساختمان های نوساز ساخته شده است اما هنوز هم خانه های دو طبقه و ویلایی در بخش های شمالی آن وجود دارد.

در سال های اخیر به دلیل وجود تعداد بالای مراکز اداری، بانک ها و سفارتخانه ها در خیابان جردن و یک طرفه شدن خیابان ولیعصر این محله شلوغ و پر ترافیک شده است.

نقشه گوگل - جردن

ولیعصر

خیابان ولی عصر با طول 17.3 کیلومتر، طولانی ترین خیابان تهران است که آغاز آن میدان تجریش و پایان آن میدان راه آهن میباشد. بخشی از این خیابان از منطقه 3 شهرداری تهران میگذرد، که از چهار راه پارک وی تا میدان ونک امتداد دارد و در غرب محله جردن میباشد. دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه شهید بهشتی، پارک ملت، ساختمان صدا و سیما، بیمارستان ولی عصر و خاتم الانبیاء و... در خیابان ولیعصر قرار گرفته اند.

نقشه گوگل - ولیعصر

سید خندان

سید خندان نام پلی است که منطقه 3 و 7 شهرداری تهران را از هم جدا میکند. این پل در تقاطع خیابان شریعتی و بزرگراه رسالت قرار دارد. پارک بهشت مادران در شمال غربی آن و شرق آن بزرگراه حقانی قرار گرفته است.

نقشه گوگل - سید خندان

ظفر

محله ظفر با محوریت خیابان ظفر در منطقه 3 تهران قرار دارد که از خیابان ولیعصر آغاز و به خیابان شریعتی منتهی میشود. در شمال این خیابان محله زرگنده و جنوب آن میرداماد(داوودیه) میباشد. ظفر محله ای قدیمی است و خیابان بندی آن منظم و کم عرض است. بافت محله ساختاری مسکونی و اداری دارد. خیابان ظفر از مهم ترین خیابان های محله است که از نظر مسکونی استاندارد های بالایی دارد، اغلب خانه ها نوساز و با متراژ بالا هستند. این خیابان به دلیل مجاورت با محله میرداماد از حجم ترافیک بالایی برخوردار است.

نقشه گوگل - ظفر

قلهک

قلهک از محل های قدیمی شمیران در شمال شرق تهران است. محله قلهک از شمال به خیابان دولت، از غرب به خیابان شریعتی و محله زرگنده، از جنوب به میرداماد(داوودیه)، و از شرق به دروس محدود میشود.

در گذشته قنات های بسیاری در این محله وجود داشت که باغ های این منطقه را سیراب میکرد. اکنون بافت قدیمی این محله تغییر کرده است و خانه های قدیمی جای خود را به خانه های نوساز، مدرن و گرانقیمت داده اند. گرچه خیابان بندی ها همچنان کم عرض و نامنظم است.

نقشه گوگل - قلهک

میرداماد

میرداماد نام بلواری نسبتا عریض در محله داوودیه میباشد. به دلیل شهرت بلوار میرداماد غالبا این محله را به نام میرداماد میشناسند. در گذشته نام این بلوار ششم بهمن بود. بلوار میرداماد از خیابان ولیعصر آغاز میشود و پس گذراندن میدان مادر به خیابان شریعتی منتهی میشود. پارک اقاقیا، پارک جنگلی طالقانی، پارک آب و آتش و پل طبیعت در جنوب غربی میرداماد قرار دارند. بزرگراه حقانی و مدرس در جنوب و غرب این بلوار و ایستگاه های مترو میرداماد و شریعتی، موجب دسترسی آسان این محله به سایر نقاط شهر تهران شده است.

در میرداماد امکانات رفاهی و خیابان های خوبی برای سکونت وجود دارد. اغلب ساختمان ها و خانه های آن نوساز هستند. بانک مرکزی در میانه بلوار ، مسجد الغدیر، موزه پول ، مجتمع پایتخت و اسکان ازجمله مراکز مهم این محله میباشند.

نقشه گوگل - میرداماد

ونک

ونک یکی از روستا ها و محله های قدیمی تهران با باغ های بسیار بوده است. امروزه محله ونک در منطقه 3 تهران قرار گرفته است و از شمال به بزرگراه نیایش و شهرک سئول، از غرب به بزرگراه چمران، از جنوب به بزرگراه همت و از شرق به خیابان ولیعصر محدود میشود. میدان ونک یکی از میادین معروف شهر تهران در خیابان ولیعصر میباشد. خیابان ونک، شیخ بهایی، سئول و ملاصدرا از خیابان های اصلی این محله بشمار میروند.

محله ونک امروزه به دو قسمت تقسیم شده است. قسمتی از آن بافتی جدید دارد و محله ای مدرن با ساختمان های بلند، برج های تجاری و مراکز خرید متعدد است و بخش شمالی آن همچنان بافت قدیمی خود را حفظ کرده است، از این رو به آن ده ونک میگویند. دانشگاه الزهرا (دانشگاه فرح پهلوی)، باغ ایرانی و مجموعه ورزشی - فرهنگی آرارات در این محله واقع شده اند.

نقشه گوگل - ونک

این مطلب پیوسته در حال بروزرسانی است - آخرین ویرایش 29 شهریور 98 مناطق 22 گانه و محله های تهران

تهیه شده توسط بهترین باربری تهران - اتوبار طلایی تهران

خدمات در منطقه 3 تهران

باربری شهرآرا

باربری شهرآرا

اگر قصد اسباب کشی در محدوده شهرآرا را دارید، پروژه خود را به بهترین و معتبرترین شرکت حمل و نقل و باربری منطقه 2 - باربری طلایی تهران - بسپارید. بسته بندی حرفه ای اثاثیه منزل و اداری - سرویس دهی منظم و سریع، کامیونهای مخصوص اسباب کشی، کادر مجرب و متخصص برای باربری شهرآرا فقط در این مجموعه خواهید یافت

باربری دزاشیب

باربری دزاشیب

اسباب کشی و باربری دزاشیب تهران با قیمت مناسب و کیفیت بسیار بالا. انجام کار توسط بهترین شرکت باربری تهران و کارگران حرفه ای با بیش از 50 سرویس اسباب کشی در روز همراه با کارنامه و رزومه درخشان. اتوبار طلایی تهران بهترین انتخاب برای جابجایی اثاثیه و باربری در دزاشیب تهران.

باربری ازگل

باربری ازگل

دفتر باربری ازگل یکی از بهترین و فعالترین دفاتر باربری طلایی تهران در شمال شرق تهران میباشد. باربری ازگل با کسب تجربه طی 15 سال خدمت صادقانه به شما همشهریان عزیز، همچنان آماده خدمت رسانی هر چه بهتر میباشد.

اتوبار بهشتی

اتوبار بهشتی

باربری و اتوبار طلایی تهران بهترین خدمات باربری و اسباب کشی را در محدوده بهشتی با قیمت مناسب ارائه مینماید. اگر قصد اسباب کشی دارید اتوبار بهشتی بهترین انتخاب شما خواهد بود. با ما تماس بگیرید.