منطقه 20 تهران

منطقه 20 شهرداری تهران یا همان شهر ری، جنوبی ترین منطقه شهر میباشد که از شمال به بزرگراه آزادگان، از شرق به بزرگراه امام علی، از جنوب به بزرگراه آوینی و تصفیه خانه تهران و اراضی اطراف آن و از شرق به مبارک آباد و صالح آباد محدود است.

منطقه 20 تهران
منطقه 20 تهران

منطقه بیست تهران

منطقه 20 تهران، دارای قدمتی چند هزار ساله میباشد و آثار تاریخی متعددی از گذشته در آن بر جای مانده است. جمعیت منطقه بنابر آمار سرشماری سال 1390 حدود 340 هزار نفر گزارش شده است. بافت مسکونی و شهری آن قدیمی و سنتی، و به سبب وجود بارگاه حضرت شاه عبدالعظیم، مذهبی است. این منطقه به سبب وجود بزرگراه های اصلی، مانند آزادگان و امام علی، و همچنین برخورداری از سه ایستگاه مترو، دسترسی مناسبی به سایر مناطق تهران دارد.

ویژگی های منطقه 20 تهران

  • دارای بافت شهری مذهبی و سنتی و قدیمی
  • وجود زیارتگاه امامزاده شاه عبدالعظیم
  • قرارگیری ابنیه و آثار تاریخی کهن و متعدد
  • دسترسی به بزرگراه های اصلی همچون امام علی و آزادگان

محله های منطقه 20 تهران

دولت آباد

این محله در شمال شرقی منطقه 20 تهران واقع شده است و از شمال به بزرگراه آزادگان، از شرق به بزرگراه امام علی، از جنوب به بلوار بسیج و از غرب به خیابان فداییان اسلام منتهی میشود. این محله دارای بافت مسکونی قدیمی بوده اما به تازگی ساخت های فرسوده و قدیمی آن، جای خود را به ساختمان های مسکونی، تجاری جدید داده است. متروی دولت آباد در شرق محله قرار گرفته که در سال 1398 افتتاح گردید و دسترسی به سایر نقاط تهران را آسان نموده است.

نقشه گوگل - دولت آباد

جوانمرد قصاب

این محله از شمال به بزرگراه آزادگان، از شرق به خیابان فداییان اسلام، از جنوب به بلوار بسیج و بزرگراه آوینی و از غرب به بزرگراه رجائی محدود است. آرامگاه شخصیتی نامعلوم به نام جوانمرد قصاب در کنار بوستانی با همین نام در جنوب این محله قرار گرفته است که از آثار تاریخی تهران بشمار میرود. این محله بافت قدیمی دارد، دستواره، غیبی و بلوار شهدا خیابان های اصلی آن هستند و ایستگاه مترو جوانمرد قصاب در غرب محله قرار دارد.

نقشه گوگل - جوامرد قصاب

ظهیر آباد

این محله ای کوچک بین بزرگراه های آوینی، تهران – ورامین و خیابان فداییان اسلام محصور شد. مهم ترین مکان های این محله برج طغرل و آرامگاه ابن بابویه میباشد. خیابان های غیوری و ابن بابویه، خیابان های اصلی محله میباشند.

نقشه گوگل - ظهیرآباد

اقدسیه شهر ری

محله اقدسیه، محله ای کوچک است با بافت مسکونی قدیمی است که بین سه میدان اصلی این منطقه به نام میدان معلم، مستضعفین و شهر ری و خیابان های زکریای رازی، عروجی و بزرگراه تهران – ورامین قرار گرفته است.

نقشه گوگل - اقدسیه شهر ری

نفر آباد

نفر آباد محله ای قدیمی و فرسوده و محروم از امکانات رفاهی است که در گذشته اطراف آن کاروانسراهای بسیاری برای اتراق مسافران وجود داشته است. بزرگترین تکیه شهر تهران با قدمتی 400 ساله که به زمان صفویه باز میگردد، در این محله واقع شده است.

نقشه گوگل - نفرآباد

این مطلب پیوسته در حال بروزرسانی است - آخرین ویرایش 31 فروردین 1399

مناطق 22 گانه تهران

منطقه 20 تهرانمنطقه بیست تهرانمنطقه 20 شهرداری تهرانمناطق تهرانمحله های منطقه 20مناطق 22 گانه تهران

بسته بندی اثاثیه و باربری در تهران و شمیرانات